Tisztelt Ügyvéd Úr!
A férjem tavaly októberben elhunyt. Két közös kiskorú gyermekünk van, és előző házasságából két nagykorú. A házunkat két éve vettük csok+lakáshitelre, babaváró hitelünk van. Az örökség szerint a dömsödi házunk 1/2 része, a Férjem szülői részéből (édesanyja még él) 1/4 rész, ill.+1 pici zártkert minimális értékben az örökség tárgya, ill.számlán lévő összeg,,kb 17m ft (a dömsödi ház hagyatéki értéke 9.5m)a hivatalos érték ami az örökség, a ház viszont kb 22m ft hitelig terhelt. A lényeg: a két nagykorú lemondana az örökségről,(ami főleg hitel), egyik nagykorú gyerek külföldön él. Nem tud hazajönni, így nem tudom ő hogy intézkedhet. Van-e bármilyen járható út arra, hogy a házunk a miénk maradjon, a tulajdoni lapra ne kerüljenek, vagyis a házhoz közük ne legyen (ők is együttműködnének), lehetne-e más megoldást találni, átruházni, ajándék, bármi, bármilyen kiskapu. Én a két kiskorú gyermekemmel a Férjem szülői örökségéről is lemondanék, ha lehetne. A hagyatéki tárgyalás ki van tűzve, ehhez is lenne kérdés, a tájékoztató szerint "az eljárásban az örökös a hagyatékhoz tartozó ingóságot vagy ingatlant, egészben vagy részben örököstársára....átruházhatja..", ezzel én kezdhetnék valamit? Mit jelent ez...."a házastárs -a jövőre nézve- bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását..."? Ha ez az út nem járható, és mindenki elfogadja az örökséget, későbbiekben én hogyan tudom visszaszerezni a házunk részét, ? ki kell vásárolnom az ő örökségüket? Ha lekerülne a jelzálog, vagy eladnánk a házat az akkori eladási ár utáni 1/5-1/5 rész őket illeti, azt kéne nekik kifizetnem, hogy a tulajdoni lapról lekerüljenek? Elnézést a sok kérdésért, nagyon szeretnék mindent körbejárni. Ha mindenki lemondana/lemondhatna, én pedig az én két gyerekem nevében, az öröklés menete szerint én lennék az örökös? van ilyen?
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Szakértő!
Több mint tíz éve halott édesapám egykori tulajdonát érintette egy Építészhatósági rendezés. Emiatt neki tulajdonrészei keletkeztek, annak ellenére, hogy még életében eladta a telkét. Most póthagyatéki eljárás keretében hívnak, hogy vegyünk a nevünkre apró töredék telekrészekból egy tucatot. Komolyan vehetünk egy ilyen eljárást? Milyen buktatói lehetnek ennek az érdekes ügynek?
Köszönettel a válaszukért!
Tisztel Ügyvédnő!
Apánk halála után örököltünk féltestvéremmel egy házat. Mi tulajdonosok, az új felesége holtig tartó haszonélvező lett. Másik háza is van, így szerintem nem lakik ott, szálláskiadást tervez a haszonélvezeti jogos házban.
Van-e lehetőségem használni, hasznositani nekem is a házat.
Köszönöm