Hozzászólások
- Ákos 50393 számú kérdése
- 2024-10-06
Üdvözlöm,
Érdeklődni szeretnék a tulajdonszerzés egy számomra ritka fajtájáról. Ingatlanvásárlás előtt állunk és a kiválasztásnál tartunk.
Az utcánkban van egy teljes mértékben elhagyatott és életveszélyes állapotú ház, amiben valószínűleg 10 éve nem laknak. Számunkra elhelyezkedés szempontjából megfelelő lenne, azonban az általunk fellelhető információk alapján (tulajdoni lap) több kérdést is felvet és szeretnénk tudni, hogy mire kell odafigyelni ebben az esetben.
A tulajdoni lap szerint tetemes egyetemes jelzálog van bejegyezve rá. A bejegyző határozat egy 83 éves szlovák személy alatt van jegyezve.
Felmerülnek kérdéseink a tulajdonjog átruházással kapcsolatban, illetve az önkormányzatnak milyen hatásköre van egy életveszélyessé vált ingatlan esetében, ezzel kapcsolatban nekünk milyen teendőink merülnek fel, a bank hogyan kezeli a jelentős értékcsökkenést, tekintve, hogy az épület és környezete elhagyatott, romos és életveszélyes.
Továbbá milyen egyéb szempontokra kell odafigyelnünk, mint pl. talajszennyezés, régészeti kérdések, szélsőséges esetben állati és emberi "szennyeződések" eltávolítása.
Segítségét előre is köszönöm,
Maradok Tisztelettel,
Ákos
Kedves Ákos!
Egyrészt egy ilyen - nevezzük nem szokványosnak - ügylet esetében már ebben a fázisban érdemes ügyvédi segítséggel felszerelkezni.
Az nyilvánvaló, hogy a tulajdonostól tudják megszerezni az ingatlant, az nem derül ki, hogy vele kapcsolatban vannak-e vagy egyáltalán elérhető-e.
A jelzálog kapcsán szükség van/lenne a szlovák magánszemélyre, ill. az ő törlési engedélyére, ez lehet a következő megugrásra váró pont.
És csak ezután jönnek az ön kérdései és az azokra adandó válaszok.
Az önkormányzat kezdeményezhet a romos állapotra tekintettel építés hatósági eljárást, de maga a hatósági eljárás a kormányhivatalok hatáskörébe tartozik.
A bank az ingatlan állapotára tekintettel fog értéket meghatározni, ha jól sejtem, itt a szakértő kb. telekként fogja figyelembe venni az értékbecslés elkészíttetése során.
És a "mire kell figyelni" kérdésre az általános válaszom: a megfelelő szakértelemmel bíró ügyvéd kiválasztására!
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- F.Péter 50357 számú kérdése
- 2024-06-16
Jó napot kívánok!
Terheli-e jogi felelősség a megbízott ingatlanközvetítőt, ha elhallgatja a kiközvetített vevő elől pl. azt a lényeges, általa tudott információt, hogy a szóban forgó ingatlannal kapcsolatban bizonyítottan per és rendőrségi feljelentés van folyamatban, de az még nem jelent meg a tulajdoni lapon. ( az eladók jogelődje hatóságilag bizonyítva hamis végrendekettel szerezte az ingatlant)?
Ha még nem történt tulajdonlapi átvezetés, köteles-e értesíteni a vevőt ill. a Földhivatalt?
Köszönöm a választ! Péter
Tisztelt F.Péter!
Konkrétumok nélkül a kérdést megválaszolni nem lehet. Általánosságban: az ingatlanközvetítő állítására, (vagy akár az általa feladott hirdetésre), levelezésre, stb. egy peres eljárásban lehet hivatkozni, adott esetben lehet a bizonyítás során felhasználni.
Ön, mint vevő, az eladóval van jogviszonyban, ha az eladó szerződést szeg, vele szemben tud elsődlegesen fellépni.
Tisztelettel
dr.Menczel-Kiss Gergely
9021 Gyõr, Árpád út 47.
+36 30 262 32 58
info@menczelkiss.hu
- Tünde 50301 számú kérdése
- 2024-02-11
Üdvözlöm,
van egy családi ház, ami kettő darab helyrajzi számon van nyilvantartva, a terkepmasolaton is középen helyezkedik el. Az ingatlan kétszintes, a felső szintet külső lépcsőn lehet megközelíteni. Összeköltözésről lenne szó (az egyik családé lenne a földszint, a másiké a tetőtér) . Az lenne a kérdésem, hogy, lehetséges - e az ingatlan megosztási szerződéssel való megosztása és amennyiben igen, milyen módon, hogy alkalmas legyen a hitelfelvételre.
Válaszát várom
Kedves Tünde!
Kevéssé látom át a helyzetet, de ha a vásárlással megbíznak egy ügyvédet, akkor ő előzetesen tanácsadással is tud segíteni. Ezek akár mi is lehetünk, ha szüksége van ránk, hívjon! Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Ildikó 50300 számú kérdése
- 2024-02-09
Tisztelt Ügyvéd Úr !
Elbirtoklási ügyben szeretnék tanácsot kérni. 2022-ben megvásároltam egy ingatlan 1/2 részét. A másik 1/2 rész ,5 idős külföldön élő személy tulajdona, örökléssel szerezték a tulajdont 1975-ben. A tulajdonszerzésemet a földhivatal bejegyezte, a tulajdonos társakkal sikertelen volt a kapcsolatfelvétel, a bejegyzett címen nem felelhetőek.
A megvásárolt 1/2 rész eladója egy pénzintézet volt, aki 1973-ban vásárolta az ingatlant. 2006-ban átalakulás (beolvadás ) okán változott a tulajdonos, majd 2020-ban apport a tulajdon változás jogcíme.
A bank fiókot üzemeltetett az ingatlanban kb. 30-40 évig, az elbirtoklási idő már az elődnél eltelt. A kérdésem, hogy ebben az esetben a jogelőd elbirtoklási ideje beszámítható-e ( jogelőd elbirtoklásán keresztül közbenső jogszerzés-jogelődtől származtatott tulajdonjog ), vagy újra indul a 15 év.
Amennyiben van jogi lehetőség a tulajdonrész rendezéséhez, érdeklődni szeretnék, hogy a képviseletet vállalja-e.
Tisztelettel, várom szíves válaszát.
Kedves Ildikó!
Nézzük meg a teljes tulajdoni lapot és a tényállást, szívesen vállaljuk a jogi képviseletet.
Hétfőn már hívhat is!
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu
- Erika 50292 számú kérdése
- 2024-01-28
Üdvözlöm !
Szeretnèm ha vissza igazolná,hogy az Állam által megörökölt ,1/2 házrèsz ,ha maga anyagi javakkal nem vesz rèszt az állag megóvásban 10 èv után vissza( száll ) követelhető a másik tulajdonosra
Köszönöm
Kedves Erika!
Nem tudok ilyen szabályról. Az elbirtoklás valami hasonló, de az sem így működik ...
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu