Tisztelt Ügyvédnő!
Szüleim megromlott egészségi állapotuk miatt kb. két éve ápolásra szorulnak, melyet egyre nehezebben tudunk ellátni a köztünk lévő távolság miatt. Ezért felmerült az ötlet, hogy a szülőket odaköltöztetjük hozzánk. Ehhez azonban szükséges a családi házunk átalakítása, átépítése. A szülőkkel megállapodtunk, hogy az ingatlanukat eladjuk, majd annak vételárából fedezik az átalakítás és építés költségeit, és haszonélvezeti jogot biztosítunk számukra a saját ingatlanunkon.
Az értékesítés jelenleg is folyamatban van (adás-vételi szerződés készült, de a vevők még nem kaptak banki hitelt), az építkezésnek viszont neki kellett állunk, hogy még a tél beállta előtt a szülőket beköltöztethessük.
A problémánk abból adódik, hogy az ingatlan átalakításához hitelt kellett felvennünk, és közben az eddigi ápolásban részt nem vállaló másik gyermekük, valamint harmadik gyermeküktől (aki 2 éve elhalálozott) származó unokájuk bejelentette igényét az ingatlanból befolyt vételár rájuk eső részére, mert öröklés szerint neki az járna.
A kérdéseim:
1. Lehet-e igényük még élő szüleivel/nagyszüleivel szemben?
2. Köthetünk-e eltartási szerződést a szüleimmel, melyben a jelenleg értékesítés alatt álló ingatlan helyett, annak vételárát jelöljük meg az eltartás tárgyaként?
3. Ha igen, akkor a szülők halálának esetén megtámadhatja-e a testvérem, vagy az unoka a szerződést, formálhatnak-e igényt öröklés jogcímen bármire is? (pl.: A szüleimnek biztosított haszonélvezeti jog, vagy az eltartás tárgyát képező pénzösszeg)
4. Kiköthetjük-e a szülőknek, hogy az ingatlanuk értékesítéséből befolyt összeggből rendezzük az átalakítás és átépítés miatt felvett tartozásunkat?
5. Milyen illetékek, adók jelentkeznek az eltartási szerződés megkötésével, ha az nem az ingatlanra irányul?
Válaszait előre is köszönöm!
Tisztelettel:
Péter