Tisztelt Ügyvéd Úr!
2006. június hónapban családiházas ingatlant vásároltam. Az adásvételi szerződés megkötése előtt az ingatlant megtekintettem az eladó a látottakról tájékoztatott. Bemutatta a 2006 január hónapban kiállított használatbavételi engedélyről szóló jegyzői határozatot. Ezen határozat biztosított arról, hogy az ingatlan a terveknek és a szakhatósági engedélyeknek megfelelően lett építve.
Egyéb események folytán és szaktanácsadók bevonásával tudomásomra jutrott, hogy az ingatlan a 2001-ben kezdődőtt bővítés során nem az engedélyezett terveknek megfelelően készült el. A változtatásokra vonatkozó kérelem nem lett az építési hatósághoz benyújtva. Megállapítást nyert, hogy a bővítés során új gáznyomvonal tervezést kellett volna készítetni és a gázszolgáltatóval engedélyeztetni. A bővítést megelőzően a gépészeti tervezést végző mérnők ezen feladatot a tervekben előírta. Az építető a használatbavételi engedély mellékleteként beadott egy a gázszolgáltató által kiállított igazolást, mely azonban azt igazolta, hogy a gáz használatát 1997-ben engedélyezték. (Ekkor volt az utcában az ingatlanok gázbekötése). A műszaki felügyeletet ellátó mérnők kiállította az igazolást, mely tanúsítja, hogy az épület az engedélyzett tervek alapján készült el. Az építési hatóságnál meglévő iratokban feltalálásra került egy helyszíni szemle jegyzőkönyv a hatóság részéről, mely szintén mindent a terveknek megfelelően talált. Itt szeretném megjegyezni, hogy amennyiben a jegyzökönyv a helyszínen készült volna az azt kiállító személynek látnia kellett volna a tervek és a valóság közötti eltéréseket. Ezen valótlan tartalmú jegyzökönyv is részét képezte a használatbavételi határozat kiállításának. Ez által az ingatlan a vétel időpontjában a kész ingatlanoknak megfelelő forgalmi értéken lett megvásárolva.
Tekintve, hogy az ingatlan adás-vétele között a három év még nem telt el, ezért a kellékszavatosság érvényesítése miatt az eladóval tárgyalást kezdeményeztem, melytől azonban érdemi eredmény nem várható.
Nyilvánvaló, hogy ez esetben bírósághoz kell fordulni. Kérdezem azonban, hogy a fentiek alapján az eladóval szemben közokirat-hamisítás miatt büntető eljárás kezdeményezhetó-e és annak keretében érvényesíthető-e a polgárjogi igényem. Az önkormányzat által közigazgatási jogkörben elkövetett károkozás miatt kezdeményezhetó-e eljárás illetve peren kívüli megegyezés. A már kiadott valótlan tartalmú, de jogerős használatbavételi engedély kapcsán nekem vagy az önkormányzatnak, milyen lehetőségei, teendői vannak. Srgítségét előre is köszönöm.