Tisztelt Ingatlanjogi Tanácsadó!
A segítségüket szeretném kérni egy ügyben, amelyet illetően igyekeztem első körben magam tájékozódni, de elakadtam, ezért fordulok most Önökhöz válaszukban bízva.
A szüleim egy 60 lakásos panelházban élnek (50-50%-ban tulajdonosai a lakásuknak), amelynek jelenleg még közös tulajdonban levő szolgálati lakását (volt házmesteri lakás) a lakóközösség értékesíteni szeretné. Ezen szolgálati lakás megvásárlására a lakóknak elővásárlási joga van, így az előírásoknak megfelelően erről döntést hozott a társasház közgyűlése, majd összegyűlt a kellő tulajdoni hányadban a beleegyező, illetve elővásárlásról lemondó nyilatkozat, és a 3 ajánlattevő közül egyedül a szüleim maradtak végül, így elvileg semmi akadálya annak, hogy a társasház adásvételi szerződést kössön velük. A lakást azonban valójában én szeretném megvásárolni, és azt szeretném tudni, hogy első lépcsőben tulajdonossá válhatok-e?
Egészen pontosan:
- Van-e leheetőség arra, hogy a szülő, élve az elővásárlási jogával, a gyermeke számára és nevére vásárolja meg a lakást, vagy ez csak úgy történhet, ha előbb megveszi, majd adásvétellel vagy ajándékozással a gyerekére ruházza a tulajdonjogot?
- Ha az előbbi nem működik, lehetőség van-e arra, hogy a szülő és gyermeke együtt vegye meg az ingatlant, és pl. 50-50%-ban legyenek tulajdonosok, vagy mivel az elővásárlási jog kizárólagosan a szülőt illeti meg, így a gyerek semmilyen formában nem válhat első lépésben tulajdonossá, vagy társtulajdonossá?
- Ha a társtulajdonosság lehetséges, úgy van-e bármilyen előírás arra vonatkozóan, hogy az elővásárlási joggal rendelkező szülőnek minimálisan milyen tulajdoni hányadot kell szereznie az ingatlanban (pl. kell-e többségi tulajdonosnak lennie)?
Tudom, hogy ez Önök számára nem egy komoly jogi furfangot igénylő kérdés, de igazán nem tudom, hogy ezeknek hol tudnék utánanézni.
Válaszukat tisztelettel köszönöm!
Kiss Renáta