Tisztelt Kérdező!
Tekintettel arra, hogy kérdésében nem írt le az esettel kapcsolatosan semmilyen konkrétumot, így az alábbiakról tudom általános jelleggel tájékoztatni:
A Ptk. 98. §-a alapján a tulajdonost megilleti a birtoklás joga és a birtokvédelem.
A 100. § szerint a tulajdonos a dolog használata során köteles tartózkodni minden olyan magatartástól, amellyel másokat, különösen szomszédait szükségtelenül zavarná, vagy amellyel jogaik gyakorlását veszélyeztetné.
Tájékoztatom továbbá, hogy akit a birtoklásában zavarnak, a jegyzőtől egy éven belül kérheti a zavarás megszüntetését.
A Ptk. 191. § (3) bekezdése alapján a jegyző a birtoksértőt e magatartásától eltiltja, kivéve ha nyilvánvaló, hogy az, aki birtokvédelemért folyamodott, nem jogosult a birtoklásra, illetőleg birtoklásának megzavarását tűrni volt köteles. Határozatot hozhat továbbá a jegyző a hasznok, károk és költségek kérdésében is.
A Ptk. 192. § (1) bekezdése alapján az a fél, aki a jegyző határozatát sérelmesnek tartja, a határozat kézbesítésétől számított tizenöt napon belül a bíróságtól kérheti a határozat megváltoztatását.
Amennyiben Ön egyből a bírósághoz kíván fordulni, úgy tájékoztatom, hogy az alábbi lehetőségeket rögzíti a törvény:
A Ptk. 192.§ (2) bekezdése alapján a birtokos az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését egy év eltelte után közvetlenül a bíróságtól kérheti. A birtokos közvetlenül a bírósághoz fordulhat akkor is, ha az ügyben a birtokláshoz való jogosultság is vitás. A bíróság a birtokperben a birtokláshoz való jogosultság alapján dönt; a békés birtoklásban megzavart fél jogosultságát vélelmezni kell.
Tisztelettel
dr.Rácsai Lajos ügyvéd
H-4025 Debrecen, Piac u. 1-3.
+36 52 432326
http://racsaidr.hu
racsai@racsaidr.hu