• Réka 45361 számú kérdése
  • 2013-12-03

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Férjem előző házassága ideje alatt devizaalapu jelzáloghitelt vett fel az általa x részben örökölt ingatlan rokonoknál maradt részének kivásárlására. Az ingatlan fele részben a feleség nevére került, akárcsak a felvett hitel. A válás végeztével a felek egyezségben vállalták a hitel közös törlesztését, úgy, hogy férjem elhagyta a házat. 3 évig rendszeresen a megítélt gyerektartáson felüli összeget fizetett, hogy a hitel törlesztése ne okozzon gondot a családnak, mivel az asszonynak többnyire nem volt munkahelye. 1 hónappal ezelőtt azonban kiderült, hogy a volt felesége olyannyira nem fizette a rendszeresen átutalt teljes havi törlesztőrészleteket, hogy a késedelmi kamatokat tőkésítve kevesebb mint egy év alatt nemhogy csökkent volna, de fél millió Forinttal növekedett az adóság. Továbbá az asszony nem szeretné fizetni ezután a hitel rá vonatkozó részét sem a tulajdonjogáról azonban nem mondana le.
A férjem átvállalná a hitel további törlesztését, de csak ha az ingatlan 100%-ban a nevére kerülne.
Kérdésem, hogy van-e erre lehetőség, milyen költségekkel járna, illetve hogy lehet-e az asszonynak haszonélvezeti joga az ingatlanon?.
Válaszát köszönöm!

Tisztelt Réka!

A leírtak alapján a megoldás nehéz lesz, de nem lehetetlen. Elsősorban a hitelező banknak minden tulajdonosváltozáshoz, adós személyének változásához előzetesen hozzá kell járulnia. Ez a hozzájárulás a hitelszerződés módosításával jár, ennek költsége általában több 10000 Ft, szerződésmódosítást, új adósvizsgálat, ingatlanra új értékbecslés kellhet.

Megoldás lehetne, hogy a férje kérelmezi a hitelszerződés módosítását, megpróbálja egyedül, vagy esetleg Önnel adóstársként átvállalni a hitelt, attól függ, hogy a bank milyen feltételek mellett hajlandó egyáltalán Önökkel "szóba állni".

A rendezés a felek viszonyában azonban azt is kell jelentse, hogy rendezni kell az ingatlan tulajdoni, de legalább is a használati viszonyait. Azzal, hogy a kölcsön törlesztőrészleteit Önök mostantól átvállalják, a feleség tulajdoni hányadát nem vásárolják meg, kivéve, ha a kölcsön tőkeösszege nagyobb, mint az ingatlan egészének értéke. Ha a tőkeösszege kisebb, akkor az ingatlan értékéből ezt ki kell vonni, és a fennmaradó rész 1/2 része az előző feleséget illeti meg.

Az, hogy a volt feleségnek megszűnik a tulajdonrésze az ingatlanban, nem jelenti azt, hogy ne lehetne jogcímet létrehozni, hogy ott lakhasson. Erre jó egy 1/2 tulajdoni hányadon szerződéssel alapított haszonélvezeti jog, vagy használati jog. Könnyen ki lehet alakítani egy olyan szerződést, amely egyik fél számára sem hátrányos, nem egyoldalú, hanem korrekt és kiegyensúlyozott.

Lehetőség tehát van a helyzet rendezésére, a nem banki költségek nem túl magasak, a banki költségekről a bank tud tájékoztatást adni. Döntő az ügyben, hogy a bank milyen feltételeket támaszt, náluk javasolom kezdeni az érdeklődést, hátha sikerül elindulni.


Tisztelettel
dr. Forgács Gábor ügyvéd
H-7045 Györköny, Fő u. 491.
+36 20 3890254

gforgacs@t-online.hu

Közösségi oldal: