• Katalin 46513 számú kérdése
  • 2014-11-05

Tisztelt Ügyvéd úr!
Férjemmel a közelmúltban megvásároltunk egy ingatlan. A vételár végleges egyeztetése során - melyen az eladó, mi és az ingatlan közvetítő vett részt - szóbeli megállapodás született arról, hogy melyek azok a tartozékok, bútorok, melyeket az általunk kialkudott vételár tartalmazni fog. Ezt követően került sor az adásvételi szerződés megkötésére, melyben ezen megállapodás sajnos nem került részletezésre, csupán a vételárat rögzítettük.
Az ingatlan vételárának kiegyenlítését követően szerettük volna átvenni a lakást, azonban sajnálattal tapasztaltuk, hogy egy, a korábbi megállapodás alapján „ingatlan részét” képező nagyértékű bútort az eladó elvitt, és tájékoztatása alapján nem is kíván átadni a részünkre.
Az eladó álláspontja szerint a bútor kizárólag csak a kikiáltási árban volt benne, és ezért szerepelt többek között a közzé tett hirdetésben is. A végleges vételár – mivel elfogadta az általunk ajánlott alacsonyabb vételárat – ezt már nem tartalmazta. Erről azonban sem minket, sem pedig az ingatlan értékesítőt nem tájékoztatott a szóbeli ajánlatunk elfogadása esetén.
Kérdésem lenne, hogy ilyen helyzetben milyen jogi lépéseket tudunk tenni, abban az esetben, ha az ingatlan közvetítő is megerősítette, hogy a megállapodás értelmében az eladó köteles lett volna a bútort átadni a részünkre?
Illetve jogilag pontosan mi tekinthető beépített bútornak? A szóban forgó bútor egy amerikai konyhás nappali része volt, melynek színe/anyag teljes mértékben megegyezett a vele egy légtérben lévő konyhabútorral. Valamint a bútor teljes mértékben a tetőtér miatti ferde falhoz került kialakításra/rögzítve, azonban komolyabb bontás nélkül eltávolítható.
Fiatal házasként minden megtakarított pénzünket ebben az ingatlanba fektettük, melyből kifolyólag sajnos jelenleg a szóban forgó bútor pótlására sincs lehetőségünk. Ezért kérem a tisztelt ügyvéd urat, hogy a fent leírtak alapján az összes rendelkezésünkre álló jogi lehetőségről szíveskedjék tájékoztatást küldeni.
Köszönettel:
Foki Katalin

Tisztelt Katalin!

Tartozék és alkotórész kérdéskörébe illik, amit felvetett. A tartozék olyan pl. bútordarab, mely nincsen tartósan egyesítve a lakással, tehát úgy ki lehet szerelni, hogy utána még önmagában is használható. Ilyen pl. egy tálaló szekrény.
Az alkotórész ennél szorosabban "kötődik" az ingatlanhoz, állagsérelem nélkül nem lehet kiszerelni és kiszerelés után használhatatlanná válik. Ilyen pl. egy méretre szabott konyhabútor. Ez nyilvánvalóan csak ide jó, máshova nem tehető be.

Ha valóban az volt a megállapodás, hogy megkapják a bútort, akkor pert lehet indítani vagy ingó kiadása iránt, vagy a vételár leszállítása miatt.

Az ingóságra vonatkozó adásvételi szerződés szóban is érvényes, ha az ingatlanos meg tudja erősíteni, hogy ebben állapodtak meg, a bútort meg fogja kapni, vagy legalább az árát.

Ha viszont ezt a szóbeli megállapodást nem bizonyítja, elveszíti a pert.


Tisztelettel
dr.Menczel-Kiss Gergely
9021 Gyõr, Árpád út 47.
+36 30 262 32 58

info@menczelkiss.hu

Közösségi oldal: