• Noémi 46534 számú kérdése
  • 2014-11-11

Tisztelt Ügyvédnő!

Azért fordulok Önhöz, mert gondom van az egyik szomszédom felőli kerítésemmel. A házunk ikerház, amely egy kettéválasztott parastház. A mi bejáratunk két párhuzamos utcát összekötő utcán van, a szomszédé pedig az erre merőleges utcán. A gondom azzal a kerítéssel van, amelyik tőlünk nézve hátsó kerítés. Rossz állapotban van, egy másik szomszéddal határos. Az érdekelne, hogy kinek a kerítése ez, mert a szomszéd szerint a miénk, és nekünk kellene megcsináltatni.

Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Kovács Noémi

Tisztelt Cím!

Az immár hatálytalan, 2014. március 14. előtt hatályos 1959. évi IV. tv., a régi Ptk. alapján a szomszédok fele-fele arányban, pontosabban a földhosszúság arányában kellett vállalni részt vállalni a karbantartásból:

103. § (1) Ha a földeket kerítés (sövény) vagy mezsgye választja el egymástól, ennek használatára a szomszédok közösen jogosultak.
(2) A fenntartással járó költségek a szomszédokat olyan arányban terhelik, amilyen arányban őket a jogszabály a kerítés létesítésére kötelezi. Ha jogszabály erről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik.

Jelenleg a 2013. évi CLXXIV. törvény, mely a
a szomszédjogok és a tulajdonjog korlátainak különös szabályairól szól, szabályozza a kérdést.

4. § (1) A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény használatára az ingatlanok tulajdonosai közösen jogosultak.
(2) A szomszédos ingatlanok elválasztására szolgáló kerítés, mezsgye vagy növény fenntartásával járó költségek olyan arányban terhelik az ingatlanok tulajdonosait, amilyen arányban őket jogszabály vagy megállapodásuk annak létesítésére kötelezi. Ha jogszabály vagy a felek megállapodása a fenntartás kérdéséről nem rendelkezik, a költségek őket a határolt földhosszúság arányában terhelik.

A szabályozás gyakorlatilag ugyanaz. A www.njt.hu oldalon bárki elolvashatja a jogszabályokat.

A kerítés tulajdonjoga azé, aki azt létesítette, azonban a fenntartás költsége a tulajdonjogtól eltér. Valószínű, nincs önök között megállapodás, és valószínű, hogy önkormányzati rendelet nem írja elő, hogy kötelező bekeríteni az ingatlant. Ezért a határolt földhosszúság az irányadó. Akinek a telkéből többet határol, az köteles többet fizetni. Gyakorlatilag fel-fele szokott lenni, általában, mert a felek nem matematikáznak, hogy 43/100-ad, meg 57/100-ad részben kell-e fizetni, vagy más arányban.



Tisztelettel
dr.Koczka Judit ügyvéd
5600 Békéscsaba, Szigligeti u. 6.
+ 36 66 450055

koczkajudit@vodafone.hu

Közösségi oldal: