Kedves Bettina!
Sajnos gyakori helyzet, hogy a közös tulajdon kialakulását követően - ami gyakran öröklés útján valósul meg - az egyik tulajdonos asználja az ingatlant, a másik pedig mind a használatból ki van zárva, mind eredménytelenül sürgeti a közös tulajdon megszüntetését.
Két út áll Önök előtt:
1. Tekintettel arra, hogy kizárólag Ő használja az Önök részét is, ennek a túlhasználatnak a pénzügyi kompenzációját kérhetik ún. többlethasználati díj jogcímén.
2. Kérhetik a közös tulajdon megszüntetését, ennek többféle módozata van, ezekről az ingatlan pontosabb ismeretében lehet részletesebben nyilatkozni, de az egészen biztosan elképzelhető mód, hogy a bennlakó megváltja az Önök tulajdoni hányadát - vagy akár fordítva - vagy árverés útján kerül értékesítésre az ingatlan, megszüntetve ezáltal a közös tulajdont.
A tulajdonostárs részéről az az érv, hogy nem tud hová menni, nem valós érv, megkapja az ingatlanhányadának az ellenértékét, abbólvehet másikat vagy bérlehet stb. Az, hogy az a pénz kevés lesz egy ugyanilyen ingatlan megvételére? Ez igaz, de ez még nem teszi jogszerűvé a jelenlegi használati viszonyokat.
A két megoldás akár párhuzamosan is megvalósulhat, ill. amennyiben peren kívül nem lehet megállapodni egyik kérdésben sem a bennlakó tulajdonostárssal, úgy mindkét megoldás bírósági úton is kikényszeríthető, ezekben a folyamatokban az Irodánk is tud segíteni Önöknek.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu