• Bence 50051 számú kérdése
  • 2022-12-07

Tisztelt Úgyvéd Úr!

Három éve lakom albérlőként a jelenlegi lakásomban, melyben igen méltatlan helyzetben találtam magam az elmúlt hetekben. Beköltözésemkor egyéves bérleti szerződést kötöttünk a tulajdonossal, azóta szóbeli megállapodás alapján vállalunk újabb éveket, ez azonban írásban nem került lefektetésre. Az első kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben határozatlan bérleti szerződésről beszélhetünk?

A lakásban soha nem volt teljes értékű fűtés, a radiátorok ugyanis nem működtek megfelelően, ezt azonban a tulajdonos és a közös képviselő sem méltatta megoldásra az elmúlt három évben. Miután többedik próbálkozásra sem tettek semmit, átálltam a villannyal történő fűtésre, amit azonban az új kormányrendeletben meghatározott 210 kWh-s limit miatt idén mellőzni szerettünk volna. A nagyobb hidegek beköszöntével megkerestem a közös képviselót, hogy legyen szíves megnézetni a radiátorokat, ugyanis jéghidegek a fűtőtestek, valamint a falak is, olyannyira, hogy megjelent rajtuk a penészgomba, emellett párommal együtt lebetegedtünk a fűtetlen lakásban. Ekkor a közös képviselőtől megtudtam, hogy maga a kazán sem működik, javítására pedig nem tud konkrétumot mondani, tehát könnyen lehet, hogy a karácsonyt egy fűtetlen, penészes lakásban kell töltenünk, miközben százezreket fizetek a lakhatásra. A közös képviselő rendkívül szimpatikusan annyival intézte el a helyzetet, hogy "tartsunk ki", és nyugodjak meg, nem csak nálunk állt elő ez a helyzet. Az ezzel kapcsolatos kérdéseim több dologra is vonatkoznak, ezért lentebb pontokba szedtem őket:

- Kinek a felelőssége, hogy nincs fűtés?
- Kivel szemben léphetek fel jogosan bármilyen kértalanítási igénnyel?
- Kérhető-e jogosan a szerződés fentebbiekben részletezett formátumát figyelembe véve, hogy a fütetlen állapot idejére csökkentett lakbért kelljen fizetni?
- Ha a tulajdonos ideiglenesen áramot fogyasztó eszközzel oldaná meg a fűtést, akkor az ebből származó többletfogyasztást ki fizetné meg nekem, kiváltképp a 210 kWh feletti, piacon áron elszámolt áramfogyasztást.? Kissé visszásnak hatna, hogy a bérleti díj, valamint a közös költség mellett még nekem kellene fizetnem a 60 ezres villanyszámlát is.
- Milyen lehetőségeink vannak a szerződésfelmondásra annak fényében, hogy nincs írásbeli szerződésünk?

Tisztelettel,
Bence

Kedves Bence!
Ha a korábbi szerződést újabb évekre hosszabbították meg, akkor határozott bérleti szerződésnek tűnik a jogviszonyuk, de ha az ügyet a teljességében vizsgáljuk, akkor az írásbeliség hiányában a szerződésük jelenleg nem érvényes.

Önek jogviszonya a bérbeadóval áll fenn, a fűtéssel kapcsolatos összes kifogását és követelését vele szemben kell érvényesíteni, ill. erre alapítva a szerződés egyoldalúan is megszüntethető, hiszen a bérbeadó nem teljesíti a pozícióból fakadó kötelezettségeit.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu

Közösségi oldal: