Kedves Éva!
A tulajdonjog az Önök ingatlanán - meghatározott hányadok szerint - több személyt (tulajdonost) illet meg. A tulajdonostársak mindegyike jogosult a dolog birtoklására, használatára, e jogok azonban nem gyakorolhatóak a többi tulajdonostárs jogainak és dologhoz fűződő törvényes érdekeinek sérelmére.
A tulajdonostársak a fenti kérdésben szótöbbségi határozattal dönthetnek, minden tulajdonostársnak tulajdoni hányada arányában van szavazati joga. A többségi határozat a kisebbségben maradt tulajdonostársakat is köti, de ha a határozat a jogos érdekeiket lényegesen sérti, bíróság előtt megtámadható.
Célszerű, ha a birtoklás és használat kérdését a tulajdonostársak szerződéssel rendezik.
Amennyiben a tulajdonostársak sem szótöbbségi határozattal, sem szerződéssel nem tudnak megállapodni a közös tulajdon birtoklásában és használatában, bármelyikük bírósághoz fordulhat.
A tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz, az egész dolog feletti tulajdonjog átruházásához, haszonélvezetbe, használatba adásához, biztosítékul lekötéséhez vagy más módon történő megterheléséhez.
A dologból származó hasznok a tulajdonostársakat a tulajdoni hányaduk arányában illetik meg, ugyanilyen arányban terhelik őket a dolog fenntartásával kapcsolatos költségek és kiadások, a dologgal kapcsolatban felmerült kötelezettségek és a beállott károk következményei is.
Ami a csatornázás díját illeti,a díjat természetesen egyszer kell megfizetni, a tulajdonostársaknak közösen, főszabály szerint a tulajdoni hányadok arányában.
Tisztelettel
dr.Fördős Péter ügyvéd
http://www.drford.hu