Hozzászólások

  • Csaba 50412 számú kérdése
  • 2024-11-20

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Osztatlan közös tulajdonban álló szántó művelési ágú termőföld tulajdoni hányad egy részének a megszerzése esetén a 2013. évi CXXII. törvény 20. § *  (1) bekezdés szerint Elővásárlási jog nem áll fenn i) az adásvétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra levő közigazgatási határú településen legalább három éve életvitelszerű lakáshasználat helyével vagy mezőgazdasági üzemközponttal rendelkező földműves vevő által jelen szerzést megelőzően bármikor, bármilyen jogcímen megszerzett – függetlenül ezen szerzés vagy szerzések tulajdonjogának jelen szerzéskor való fennálltától vagy már fenn nem állásától – föld összes területével együtt összesen 10 hektár területnagyságot meg nem haladó, szántó, legelő (gyep), illetve rét művelési ágban nyilvántartott, valamint erdőnek minősülő földrészlet megszerzése esetén.

A 2013. évi V. törvény 5:81. § (1) bekezdés szerint a tulajdonostárs tulajdoni hányadára a többi tulajdonostársat harmadik személlyel szemben elővásárlási jog illeti meg.
(4) bekezdés szerint a külön jogszabályban biztosított elővásárlási jog megelőzi a tulajdonostársat e törvény alapján megillető elővásárlási jogot.
A 2013. évi CXXII. törvény 18. § felsorolja az elővásárlásra jogosultakat.
A 20. § szerint Elővásárlási jog nem áll fenn az i) esetben.
A kérdés az, hogy a 2013. évi V. törvény szerint a földműves, több mint 3 éve tulajdonostársat megilleti-e az elővásárlási jog a 2013. évi CXXII. törvény 20. § i) pont szerint vásárlóval szemben.
Köszönöm szépen a választ.




Kedves Csaba!
Ha jól értem a kérdést, akkor igen a válaszom.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu

Közösségi oldal:


  • Piroska 50320 számú kérdése
  • 2024-03-11

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Édesanyám tavaly májusban elhunyt, s nővérem és én örököltünk 2 ha 2190m2 területű, szántó művelési ingatlant tőle. A nevünkre a földhivatali bejegyzés már megtörtént, mint osztatlan közös tulajdon, aminek a sorsát 5 éven belül rendeznünk kell!
Unokatestvérem, aki eddig is használta a szántót, de bérleti szerződést édesanyám nem kötött vele, most megvásárolná tőlünk a földet. Sajnos nem szomszédos földhasználó, ezért félő, hogy a szomszédos terület használója élne az elővásárlási jogával. Amennyiben én a tulajdonomban lévő szántó egy kisebb részét elajándékoznám részére, akkor ő elsőbbséget élvezne a másik szomszéddal szemben? Ez járható út lenne, hogy neki tudjuk eladni az ajándékozás után megmaradt területet, vagy így sem tudna élni az elővásárlási jogával!? Egyáltalán szántó ajándékozható nem közeli hozzátartozónak, unokatestvérnek?
Előre is köszönöm a válaszát!

Tisztelt Piroska!

Termőföldet ajándékozni közeli hozzátartozók között lehet, de sajnos az unokatestvér a Ptk.81. (1) bek. 1. pont alapján nem közeli hozzátartozó, így termőföldet ajándékba nem kaphat Önöktől. Megjegyzem, ha ezt a módszert választanák, komoly aggályokat vetne fel, hiszen ez egy színlelt szerződés lenne, ami kizárólag az elővásárlási jog kijátszására irányul. Adott esetben perek sorozatát vonná maga után.
A földforgalmi szabályok úgy lettek megalkotva, hogy az Ön által írtakat ne lehessen megvalósítani.
Ha el akarják adni a földet, fel kell vállalni a kockázatát annak, hogy valaki él elővásárási jogával.


Tisztelettel
dr.Menczel-Kiss Gergely
9021 Gyõr, Árpád út 47.
+36 30 262 32 58

info@menczelkiss.hu

Közösségi oldal: