• Baba 21636 számú kérdése
  • 2007-11-22

T.Ingatlanjog.hu! Problémám a következő.

Tavaly költöztem be egy új építésű társasházi lakásba. Pár hónap elteltével már elég zavaró volt az, hogy a fölöttem lévő lakásból minden apró zaj lehallatszik. Két kisgyerek (1, ill. 3 évesek) és szüleik laknak ott. A gyerekek nagyon aktívak, a játszásuk, a lépkedésük, esetleges szaladásuk, ugrálásuk minden-minden lehallatszik és ez engem nagyon zavar, nem tudok nyugodtan pihenni. Már az építtetővel is felvettem a kapcsolatot, aki a háló szobám menyezetét belülről leszigetelte, de a zajokat továbbra is hallom. Egyébként a szobám felett az ő nappalijuk található. Megjegyzem, hogy nem csak a fölöttem lakótól, hanem a lépcsőházból és a szomszéd lakásból is behallatszik elég sok minden zaj a lakásomba és a társasház más lakója is jelezte már, hogy a hangszigeteléssel náluk is gond van. Kérdésem, hogy ilyen esetben mit tudok tenni, mely hatósághoz tudok fordulni, mert az éppítettő elzárkózik a hangszigetelési probléma elől. Szerintem az épület hangszigetelése egyenlő a nullával. Milyen jogi lépéseket tehetek az éppítettővel szemben, bevizsgáltatásokat kérhetek-e és kitől? Esetleg a fölöttem lakókat jelentsem-e fel valahol, mivel 18 és 20 óra között a nappalijukból lehallatszó zajok rendszeresek és ez nagyon zavarja a nyugalmamat. Sem ők nem hajlandók elköltözni sem én, azonban az elsődleges probláma a nem megfelelő hangszigetelés.

Várom mielőbbi válaszát, egy elkeseredett nyugdíjas.

Tisztelt Kérdező!

A szigetelésnek illetve a födém rétegrendjének az általános építési normáknak való megfelelősége ingatlanszakértői kérdés.

Amennyiben ezek hiánya vagy hibás mivolta a laikus számára is nyilvánvalóak, abban az esetben a lakásépítéssel kapcsolatos kötelező jótállásról szóló 181/2003 (XI.5) Korm. Rendeletben foglalt jótállási jogait gyakorolhatja az építtetővel szemben.

Ezen jogszabályhely 3. § szerint
A jótállás időtartama az átadás-átvételi eljárás befejezésének időpontjától számított három év. A jótállási jogokat a lakás (lakóépület) tulajdonosa, a lakás tulajdonba adásáig a megrendelő (a továbbiakban együtt: jogosult) a vállalkozóval vagy az általa javításra kijelölt szervezettel szemben érvényesítheti.
A rendelet meghatározza, hogy mely épületrészekre (ebben megtalálható a födém is) vonatkozik a jótállás:
„1. A lakások és a lakóépületek kötelező jótállás alá tartozó épületszerkezetei:
a) a lakóépület alapjai, fal- és födémszerkezetei,
b) a lakások burkolatai (ideértve a festést, a mázolást, tapétázást is),
c) a lakóépület nyílászáró szerkezetei, korlátjai és mellvédjei,
d) a lakóépület kéményei,
e) a lakóépület tetőzete és az azon levő tetőfelépítmények,
f) a lakóépületen levő ereszcsatornák és esővízlefolyó vezetékek,
g) a lakóépület szigetelése és a külső vakolat."

A fentiek szerint tehát Önnek jogosan állhat fenn igénye az építtető vállalkozóval szemben, ha a hiányosságok a fentiek szerinti körbe beletartoznak. A hivatkozott jogok gyakorlására a fentiek mellett a polgári törvénykönyv szabályait kell alkalmazni, ami alapján Ön kérheti a kijavítást. A Jogosult a jótállási határidő alatt bármikor közölheti kifogását a kötelezettel. Amennyiben a kivitelező által kínált megoldás nem megfelelő, és a vállalkozó saját költségén nem hajlandó az Ön által kért kijavítási munkát elvégezni, az érdekérvényesítés valószínűleg csak peres úton lehetséges, melyben a bíróság által kirendelt igazságügyi szakértő véleménye lesz döntőnek tekinthető.

A felső szomszédok által keltett zaj az Ön által leírtak alapján valószínűsíthetően a nem megfelelő szigetelésnek köszönhető, a már fent leírtak szerint, így a kivitelező esetleges hiányosságait nem célszerű a szomszédokra vetíteni, különös tekintettel arra, hogy ebben az esetben is a feljelentőnek kell az általa állítottakat igazolni. Ennek elmaradása esetén adott esetben a jogi következményeket a feljelentőnek kell viselni.


Tisztelettel
dr.Balla András ügyvéd
5000 Szolnok, Mária u. 31.
+36 56 426-345

dr.balla@chello.hu

Közösségi oldal: