• viola 21946 számú kérdése
  • 2007-12-05

T. Ügyvédnő !
Valójában egy olyan ügyben szeretnék tanácsot kérni, amiről már mindenki lemondott.
A nagymamámról van szó, aki TSZ tag volt, már nyugdíjas. A TSZ időközben Rt-vé alakult, ami még jogutód volt. A közelmúltban úgy tudom eladásra került, ami kapcsán (elég ködösen) a kisebbségi részvényesek bizonyos százalékon ki lettek fizetve. A bevitt földeket az Rt még használja, és terményben v. más módon fizet utána.A kérdésem , a mamám által még a kezdetekkor a TSZ-be bevitt telekkel kapcsolatos. Ez a telek manapság már beltelek, és még néhány évvel ezelőtt is az szerepelt a tulajdoni lapon, hogy a mamám a tulajdonos.
Ő kérte is vissza ezt a területet, de az akkori elnök arra hivatkozott, hogy ezen a teületen keresztül kell, hogy kijárjanak a műhelyből a TSZ járművei. (ez nem igaz). Én felkerestem egy ügyvédet ezzel kapcsolatban, és ő utána is járt a tulajdono jogviszonyoknak a Komáromi Földhivatalban. Ott kiderült, hogy még 1999-ben értesítették a mamámat egy tértivevényes levélben, hogy ezt a földterületet kicserélik egy másik földterületre, aminek az aranykorona értéke megegyezik ezzel. Egyébként 3,6 aranykorona értékről volt szó. Ezt a mama úgy tűnik, hogy átvette, és valószínűsíthetően nem volt tisztában a jelentőségével, nem szólt senkinek, így a fellebezés is elmaradt. A kérdésem az, hogy megtámadható -e ez a csere ennyi idő elteltével, mivel ez a jóerkölccsel szembe megy.
A területnek ez esetben nem az aranykorona értéke számított, hanem az, hogy amit elvettek az egy több millió Ft-érő beltelek volt, és amit adtak helyette, az kb. 10.000 Ft-t érő használatlan ,szomszéd falu széli földecske.

Köszönettel várom válaszát: K.Viola

Tisztelt Viola!

A csereszerződés főszabály szerint a tudomásszerzéstől számított 1 éven belül feltűnő értékaránytalanság megtámadható, még ha azonos aranykorona értéken történt is a csere a Ptk. 235. §, 236. §, 201 § (2) bekezdés alapján.
Célszerű a Földhivatal Irattárból beszerezni a csereszerződés és a Fölhivatal bejegyző határozat másolatát és az iratokkal együtt egy ügyvédet megkeresni.
Az iratok áttanulmányozása után dönthető el, hogy feltűnő értékaránytalanság, vagy egyéb jogcímen lehet-e, illetve célszerű-e keresettel forulni a Bírósághoz.


Tisztelettel
dr.Illés Mária ügyvéd
2900 Komárom, Táncsics M. u. 34.
+36 34 540-080

dr.illeskomarom@t-online.hu

Közösségi oldal: