• Mónika 22017 számú kérdése
  • 2007-12-10

Tisztelt Ügyvédnő!

Tulajdonjoggal kapcsolatos kérdésben kérem szíves segítségét, vőlegényem családjában kialakult helyzet miatt. Megpróbálom ezt röviden leírni.
Az egész dolog 4-5 évvel ezelőtt kezdődött, amikor a párom édesanyjával ketten éltek együtt egy családi házban, illetve a párom kint dolgozott külföldön több évig. Ezalatt a nővére ingatlant vásárolt, és mivel plussz ingatlan fedezet kellett, azt találták ki, hogy beterheltetik ezt az ingatlant is, és "cserébe" a teljes ingatlan tulajdonjogát a páromra iratják, az édesanyja haszonélvezeti joga mellett, vagyis az édesanyja és a testvérei is lemondanak a tulajdonrészükről. A párom ezt jóhiszeműen alá is írta. Ebben a házban tervezgettük a jövőnket, rengeteg munkát és pénzt öltünk bele, de őszintén szólva nem egyszerű dolog anyóssal együtt élni, ezért megfordult a fejünkben a különköltözés gondolata. De ezt a párom nem nagyon akarja, mondván, hogy nem azért dolgozott annyit ezért a házért, hogy másé legyen.
Kérdésem, hogy ha ő kiköltözik belőle, és az édesanyja egyedül marad a házban, megteheti-e azt valamely testvére vagy családtagja, hogy beköltözik, miközben tulajdonrésze már nincs, mert lemondott róla. És ha a későbbiekben az édesanyja beteg lesz, és ápolásra szorul, az ápolására való indokkal megtehetik-e ezt? Lehet-e ezellen lépni valamit jogi úton, ügyvéd segítségével?Továbbá még azt is szeretném megkérdezni, hogy a hitel miatt a házra került plussz jelzálogjogot mikor lehet az ingatlanról levetetni?
Kérem, amennyiben tud, segítsen nekünk, hogy tudjuk ezt a problémát megoldani?
Segítségét előre is nagyon köszönöm.

Tisztelt Mónika!

Az ingatlan haszonélvezője, az Ön anyósa jogosult használni az ingatlant, és annak hasznait szedni. Ő akár ingyenesen, akár ellenérték fejében lehetővé teheti, hogy akár testvér, akár családtag, akár harmadik személy az ingatlanba beköltözzön. Amennyiben ezt ellenérték fejében kívánja lehetővé tenni, akkor köteles először a tulajdonos számára, azonos feltételekkel e lehetőséget felkínálni. A haszonélvezeti jog megszűnésével vagy megszűntetésvel elkerülhető e helyzet. A haszonélvezeti jog - amennyiben azt határozatlan időre létesítették - a jogosult halálával automatikusan megszűnik. Megszűntethető a haszonélvezeti jog a jogosult hozzájárulásával is. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett jelzálogot pedig kizárólag a jelzálogjog jogosultjának (tehát a hitelintézet) hozzájárulásával törli az illetékes földhivatal. E hozzájárulást a hitelintézet a hitel és kamatok teljes visszafizetése esetén adja meg.

Tisztelettel
dr.Schvertfőgel Zsuzsanna ügyvéd
7630 Pécs, Mohácsi út 16.
+36 72 224227
http://www.schvertfogel.com
office@schvertfogel.com

Közösségi oldal: