• Csaba 22286 számú kérdése
  • 2007-12-27

Tisztelt ügyvéd Úr!

Ismerősömnek van egy lakása, melyen volt házastársának haszonélvezeti joga van. A váláskor ismerősöm elköltözött, a lakásban így a haszonélvező egyedül maradt. A probléma, hogy rendszertelenül fizeti a rezsi, és egyéb költségeket, így a szolgáltatók követeléseikkel, ismerősömet, mint tulajdonost keresték meg, aki mivel ezt nem tudta kifizetni, ezért a követeléseket ráterhelték a lakásra.
A fő probléma abban van, hogy ezzel nem változott meg semmi, és idő kérdése, hogy mikor veszik el a hitelezők a lakást.
Kérdésem az lenne, hogy van-e lehetőség a haszonélvezeti jog megszüntetésére, mert nem a haszonélvezőtől elvárható módon él a lakásba, vagy van-e valamilyen kiút ebből a csapdából, még mielőtt késő lenne. (Próbálták eladni a lakást, de így senki sem volt hajlandó megvenni).
Köszönöm a türelmét, és várom válaszát.

Tisztelettel:

Németh Csaba

Tisztelt Csaba!
A haszonélvezeti jog megszüntetésére nincs lehetőség, de a leírt esetben a tulajdonos kérheti a haszonélvezet felfüggesztését a bíróságtól.
A törvény előírja, hogy a ".... haszonélvező jogának gyakorlásában a rendes gazdálkodás szabályai szerint köteles eljárni. Viseli a dolog fenntartásával járó terheket a rendkívüli javítások és helyreállítások kivételével; terhelik azok a kötelezettségek, amelyek a dolog használatával kapcsolatosak, és köteles viselni a dologhoz fűződő közterheket.
Ha a haszonélvező a dolgot rendeltetésének meg nem felelő módon használja...a tulajdonos biztosítékot követelhet.Ha a haszonélvező nem ad biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti."
Biztosíték lehet pl. a közüzemi díjak előre fizetése a várható összegben, vagy a díjak letétbe helyezése, stb.
Tisztelettel
dr.Szűcs Vince ügyvéd
8900 Zalaegerszeg, Mártírok u. 4/B.
+36 92 596979

szucsesd@t-email.hu

Közösségi oldal: