Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!
Öröklési szerződés érvényességével kapcsolatban kérem szíves válaszát: Édesanyám öröklési szerződőst kötött a lányommal 10 évvel ezelőtt az ő saját 1/2 rész ingatlan tulajdonrészével kapcsolatban. Az ingatlan másik 1/2 tulajdonrésze az enyém és bátyámé, édesapánk utáni öröklésként. A kertes családi ház 2 különbejáratú, önálló lakásból áll, amelynek egyik lakását az öröklési szerződést megelőző időpontig kizárólag én és férjem laktuk, a másik lakást szüleim, majd később édesanyám egyedül, az 1 éve bekövetkezett haláláig. A viszony férjem és édesanyám között korábban megromlott, amelynek következtében az ingatlanból mi elköltöztünk, az a mai napig üresen áll. A hagyatéki eljárás keretében az öröklési szerződést nem fogadtuk el érvényesnek, mivel tudomásunk van róla, hogy az abban foglaltak nem teljesültek maradéktalanul, az alábbiak miatt:
- havi 10 EFt/hó (lésőbb: 20 EFT/hó) összeget örökhagyó rendszeresen visszaküldte örökhagyó részére postai úton,
- örökös az örökhagyó temetésre félretett pénzéből temettette el örökhagyót,
- örökös az ingóságok jelentős részét is elvitte, valamint az örökhagyó (édesapánkkal közösen szerzett!!) sok évtizedes, - értékpapírokban tartott - anyagi megtakarításait valamint nyugdíját is felhasználta.
Gyakorlatilag egyetlen fillér sem maradt örökhagyó után, ami azért is döbbenetes, mivel a gyógyszerről és egyéb ellátásokról is örökösnek volt kötelessége gondoskodni.
Mindezen túl, írásbeli felszólításom ellenére örökös több, mint egy éve az ingatlan összes kulcsait mágánál tartja, emiatt mi a saját 1/2 ingatlanrészünket (lakásunkat) nem tudjuk birtokba venni, ezért továbbra is házat bérelünk havi 40 EFt bérleti díjért. Örökhagyó halálával a lakásunkon lévő haszonélvezete megszűnt, tehát örökös azt teljesen jogtalanul, rosszhiszeműen tartja előlünk lezárva. Válaszát tisztelettel megköszönöm.