Tisztelt ferenc!
Ahogyan azt Ön is írt a levelében, az ingatlant édesanyja örökölte a törvényi öröklési rend alapján, így ő lett az ingatlan tulajdonosa.
Feltételezhetően az édesanyja, mint az ingatlan tulajdonosa az ingatlan ajándékozási szerződéssel ajándékozta vagy tartási szerződéssel ruházhatta át az Ön testvérének a tulajdonjogot, mely szerződésben haszonélvezeti jogot alapítottak az édesanyja részére.
Tehát az Ön testvére nem öröklés jogcímén szerezte meg az ingatlant és így Önt nem "kihagyták" a hagyatéki eljárásból, hanem az édesanyja később, mint az ingatlan tulajdonosa rendelkezett így a tulajdonjogról.
Az édesanyja azt követően, hogy tulajdonosa lett az ingatlannak, szabadon rendelkezhetett vele, így köthetett akár ajándékozási, akár tartási szerződést is. (A pontos jogcím az ingatlan tulajdoni lapján feltüntetésre került, így megismerhető)
Amit Ön tenni tud ebben az esetben, az, hogy amennyiben az édesanyja elhalálozik, úgy a hagyatéki eljárás során, kéri, hogy a testvére részére nyújtott ajándék értéke kerüljön a hagyatéki vagyon terhére beszámításra (osztályra bocsátás)
Kérdése volt továbbá, hogy a portán található 2 ház öröklése később miképpen alakul?
Amennyiben ennek a háznak a tulajdonjogát szerezte meg a testvére, úgy nem képezi majd az örökség, a hagyatéki vagyon részét.
Amennyiben az ingatlan az édesanyja tulajdonjoga, úgy a törvényi öröklési rend szerint az egyenesági rokonok és a házastárs öröklik egyenlő arányban.
Tisztelettel:
Dr. Tóth Gergely ügyvéd
JÁMBOR & TÓTH Ügyvédi Iroda
3530 Miskolc, Rákóczi u. 14. 1/5.
+36 46 320 411
www.jamborestoth.hu
iroda@jamborestoth.hu