• Máté 49011 számú kérdése
  • 2020-05-28

Tisztelt Ügyvéd Úr/Nő!

A következő esettel kapcsolatban szeretném a szíves segítségüket, tanácsukat kérni. Adott egy családi ház, amelyet szeretnénk megvásárolni.

Az ingatlan vásárlás szempontjából fontos paraméterei:
- a tulajdoni lap alapján két tulajdonos között oszlik meg a tulajdonjog 50-50%-ban
- az egyik (eredeti tulajdonos) jelenleg is a házban él az ő 50%-os tulajonjogára van egy bejegyzett jelzálogkövetelés, már átadva végrehajtásra (bedőlt devizahitel)
- a másik tulajdonos árverezés útján tett szert a ház felére, így ezen tartozás nincs. Az eladó az eladási szándékáról biztosította a társtulajdonost és bennünket is
- a házra - előleg és foglaló nélkül - tettünk árajánlatot 75 000 000 forint készpénz értékben, azonban a tulajdoni lap alapján ez éppen csak fedezi a tartozást, ebből a másik tulajdonost az eladó nem tudja kifizetni
- az eladó tervei szerint a követeléskezlővel történő megegyezés útján csökkentené a tartozást, hogy azt is illetve a másik tulajdonost is ki tudja fizetni, így ő haszon nélkül, de tartozásmentesen tudna megszabadulni az ingatlantól

Nehezítő körülmények:

- a hiteles tulajdoni lapon még nincs átvezetve az a követeléskezelő, akivel az eladó tárgyalást kezdeményezett (az eladó jelezte, hogy az év elején az egyik faktorcég megvásárolta a tartozását a másik (tulajdoni lapon szereplő) cégtől
- lassan 4 hete nem történik érdemi párbeszéd az eladó és a követeléskezelő között

Kérdéseim:

- az Önök tapasztalata alapján ma 2020-ban, van mód a fenti ingatlan tartozásának ilyen mértékű (csaknem felére kellene csökkenteni a tartozást) elengedésére?
- potenciális vevőként szükséges / lehetséges a fenti egyezkedésben szerepet vállalnunk?
- az Önök praxisában milyen kb. átfutási időre számíthatunk az adásvételi szerződés megkötéséig?
- mi lenne az Önök által javasolt ügymenet illetve milyen konkrét dokumentumokra van szükségünk az eladótól, a faktorcégtől és a társtulajdonostól?

Előre is nagyon köszönöm a segítségüket / praktikus tanácsaikat.

Kérem, ha a fentiek alapján úgy érzik, hogy inkább hagyjuk az ingatlant azt is bátran osszák meg. Több generáció által nehéz munkával megkeresett pénzről van szó, amelyet egyszerűen nem költhetünk el felelőtlenül.

Köszönettel,

Máté

Kedves Máté!

A leírt helyzet alapján az első megjegyzésem, hogy gyakori, majdhogynem tipikus jelenkori helyzet, hogy az adott ingatlan ilyen jogi helyzetben van.

Ami bizonyos, hogy erre az ingatlanra is lehet érvényes adásvételi szerződést kötni, és megfelelő biztonsági - szerződéses - feltételek mellett Önök a pénzük kockáztatása nélkül tudnak tulajdonjogot szerezni.

Az szintén bizonyos, hogy a végrehajtást kérő kulcsszerepben van, de azt neki is tudomásul kell vennie, hogy egy cca. 40 mFt értékű ingatlanrészből SOHA nem fog tudni "kivenni" 80 mFt-ot. Azaz - mivel az ő elemi üzleti érdeke a követeléséből mielőbb "pénzt csinálni" - be kell látnia, hogy ez az ügylet neki is érdeke, még ha csak részben is elégül ki a követelése.

A másik kulcsszereplő az ügyletben az ügyvéd, olyan lehet - olyannak kell lennie - aki látott és vitt végig ilyen folyamatokat, mert bár nem megoldhatatlan az ügylet, de tudást és tapasztalatot igényel a biztonságos tulajdonszerzés miatt. Mindig ilyen ügyvéd kell persze, de ebben az ügyben ez fokozottabban igaz.

Összességben tehát nem kell "elszaladni" az ügylet elől, de a fentieket szem előtt kell tartani. Amennyiben az irodán a segítségükre tud lenni, úgy kérem, hogy az alábbi módok valamelyikén keressen!

Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd
1068 Budapest, Városligeti fasor 24.
+36 1 352 7290
www.drnagy-ugyved.hu
info@innosec.hu

Közösségi oldal: