Jó napot kívánok!
A következő kérdésekre szeretnék megbízható válaszokat találni.
Egy eladásra kínált zártkerti (nem kivett, 1/3 rész szőlő, 2/3 rész gyümölcsös lakóház) ingatlanra a Nemzeti Eszközkezelő (Magyar Állam) részére elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztek be jelzálog biztosítására "vételárkedvezmény a 274/2018 (XII. 21.) Kormányrendelet 5.§. 1. bekezdése alapján" címen.
Az eladó ezt a vételárkedvezményt az eladás foglalójából kívánná kifizetni és a bejegyzést töröltetni. Az ügyvédem szerint viszont "mivel az ingatlan tulajdoni lapjára elidegenítési és terhelési tilalom lett bejegyezve, ezért az adásvételi szerződés megkötése előtt töröltetni szükséges a(z jelzálogjogot és az azt biztosító) elidegenítési és terhelési tilalmat, annak érdekében, hogy a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyja a szerződést, mivel az ingatlan tulajdoni lapjára feljegyzett elidegenítési tilalom ellenére megkötött szerződés semmis."
1. Ez valóban így van, tehát nem lehetséges az eladó elképzelése?
2. Az ügyvédem továbbá abban sem biztos, hogy mi a pontos menete az adásvételnek, azaz hogy megköthető-e a(z elő)szerződés az ingatlan kifüggesztése előtt? Ha igen, el lehet-e valahogyan kerülni/be lehet-e biztosítani valahogy azt, hogy pl. ne vesszen el a foglaló, ha jelentkezik megfelelő vevő a kifüggesztésre, és én így nem tudom megvenni az ingatlant (pl. a foglaló ügyvédi letétbe helyezése)?
3. És végül az ügyvédem szerint, még ha nem is lenne terhelt az ingatlan, akkor is, a zártkert ténye és a jelenlegi pandémiás helyzet miatt a teljes adásvételi ügylet akár 12 hónapig is elhúzódhat. Ez valóban így van?
Előre is nagyon köszönöm a válaszokat és a segítséget!
Üdvözlettel:
Zsuzsa