• Katalin 9064 számú kérdése
  • 2005-12-02

Tisztelt Cím!

Egy adás-vételi szerződéssel kapcsolatos kérdést szeretnék feltenni.

Mint vevő lennék jelen a folyamatban, de egy pár kérdés tisztázatlan számomra, amelyet a szerződés megkötése előtt mindenképpen tisztázni szeretnék.

Egy külterületi ingatlan vásárlásáról lenne szó, amely a tulajdoni lap tartalma szerint több alrészlettel rendelkezik. Ezek, mint gyep, rét, erdő, árok és egy udvar (amely kivett területként van feltüntetve) épülettel (ez nem tanyaépület, tehát nem lakóépület) szerepelnek a tulajdoni lapon.
Ez az ingatlan oszthatatlan közös tulajdonban van. A tulajdonosok két (rokon) család tagjai, melyek összesen öten vannak. Az egyik családból én - mint leendő vevő - jelenleg is tulajdonos vagyok ebben az ingatlanban (a másik tulajdonos meg az öcsém). A másik család három tagjából (az édesanya, valamint két gyermeke a tulajdonos, a gyermeki részek viszont terheltek az édesanya özvegyi jogával) az egyik gyermek az özvegyi joggal terhelt tulajdoni hányadát adná el részemre, illetve ezt venném meg én.
Az öcsém szeretné, ha én (így teherrel is) meg tudnám vásárolni a tulajdonrészt. A másik oldalról ez nem jelenthető ki egyértelműen. Az eladó testvére talán közömbös, azonban az édesanyáról már ez valószínű nem mondható el. Az eladó gyermek és az édesanya közötti viszony sem a legjobb, ezért történne az eladás terhelten. Tudom azt is, hogy mit jelent a teherrel megvásárolt állapot számomra.

Kérdésem az, hogy a jelen esetre vonatkozóan, törvényesen a többi tulajdonostársnak van e elővételi joguk? Kell e nekik esetleg jelezni az eladás tényét? Ki kell e függeszteni a helyi önkormányzatnál a szerződést?

A földhivatalnál előzetesen megnéztem a tulajdoni lapot, s ekkor rá is kérdeztem a földhivatalban az elővételi jogosultság kérdésére, illetve a kifüggesztési szabályra, hogy mi ezeknek a dolgoknak az ügymenete. Itt azt a tájékoztatást kaptam, hogy átírható a tulajdonrész adásvétellel az előbbiek nélkül, mivel ebben az ingatlanban én is tulajdonos vagyok, tehát tulajdonrésszel rendelkezem, így nem kell a többi tulajdonost nyilatkoztatni az elővételi jogról, illetve ebben az esetben kifüggeszteni sem kell a helyi önkormányzatnál.

Így érhetően teljesen elbizonytalanodtam, mert én úgy tudtam, hogy kell az elővételi jogosultság miatt nyilatkoztatni a többi tulajdonost, s az előbbi tájékoztatás ellenére most tanácstalan vagyok! Félek attól, hogy a későbbiekben a ”másik” oldalról valaki esetleg megtámadja a szerződést, s akkor veszíthetek a dolgon. Van-e ennek jogi alapja?

Egy másik kérdésem, ami szintén aggaszt, hogy az eladó a ténylegesen megalkudott vételárnál kevesebbet szeretne belevenni a szerződésbe. Ezt arra hivatkozva javasolná, hogy neki kevesebbet kelljen adóznia. Ettől is félek. Gondolva itt arra, hogy ha netán az előbbiekből kifolyólag pl.: az édesanya megtámadná az ügyletet, s valami ok folytán sikerülne érvényteleníttetnie az adásvételt, akkor a vételár szerződésen felüli részét elveszíthetem. Ebből a szempontból az eladóval szemben is bizalmatlan vagyok.
Van-e ennek reális lehetősége?
Ismerősi körben mondtak olyat, hogy ilyen esetben (a szerződésben szereplő vételár feletti részről) különszerződést szoktak írni. Van-e erre valamilyen tanács, illetve megoldás a gyakorlatban?

Segítségüket előre is szeretném megköszönni, ebben a számomra igen bonyolult ügyben!

Tisztelettel: Nagy Katalin

Kedves Katalin!


A tulajdonostársakat elővásárlási jog illeti meg, mégpedig, egymás között egyenlő arányban. Ha a tulajdonostársak között megegyezés nem jön létre, de Ön, az eladásra kerülő tulajdoni illetőségrészre nézve a vételi ajánlatot magáévá teszi, az elővásárlási jog egyedül Önt illeti meg.
Ha több ilyen - egyedül fellépő - tulajdonostárs van, közülük az eladó tulajdonostárs választ.

Az Ön esetében, tehát a tulajdonostársak közötti adásvétel esetén nem kell kifüggeszteni a szerződést.

A szerződésben az adásvétel során ténylegesen kialkudott vételárat kell feltüntetni!

Tisztelettel
dr.Fördős Péter ügyvéd
http://www.drford.hu

Közösségi oldal: