Kedves Gábris!
Az elővételi jog a Polgári Törvénykönyv szerint elővásárlási jog jogosultja az ingatlan tulajdonostársa és az elővásárlási jogát akkor gyakorolhatja, ha a másik tulajdonostárs tulajdoni illetőségét kívülálló, harmadik személy részére kívánja értékesíteni.
A vételi jog jogosultja az ezzel terhelt dolog tulajdonjogát egyoldalú jognyilatkozattal megszerzi.
Alapvetően tehát a két jogintézmény közötti összefüggés úgy fogalmazható meg, hogy az elővásárlási jog gyakorlásához kell a tulajdonos eladási szándéka, a vételi jognál pedig egyoldalú nyilatkozattal megszerzi az ezzel terhelt dolog tulajdonjogát.
Tisztelettel
dr.Tibold Csaba ügyvéd