• rozsa 9209 számú kérdése
  • 2005-12-11

Tisztelt Ügyvéd Úr !
Osztatlan közös tulajdonú , 2 társtulajdonosú telken iker nyaraló épült , de az építési szabályok miatt a közös válaszfal nem a telek felezőpontjára került , ezáltal az 50-50% -os tulajdoni arány megváltozott , a minket megillető 228 m2 helyet 244 m2-t használunk önhibánkon kívül. A tulajdonos társ eladni nem kívánja ezt a + területet , hanem használati díjat kér . A kirendelt szakértő magán emberre vonatkozó díjszabást nem talált , ezért étterem számára fő szezonra megállapított használati díjszabás m2/Ft/hó háromszorosát tartotta indokoltnak minden hónapra . Ezzel az árral 3 évente kifizetnénk a terület forgalmi értékét , a bíróság mégis elfogadta a javasolt összeget és elutasította az egyösszegű megváltási díj iránti kérésünket , mivel praxisában ilyen még nem volt.
Szeretném tudni , hogy van-e valamilyen jogszabály a használati díj megállapítására (szakértőnként változhat ? ) , jogos- e a közületi díjszabás 3x -sát alkalmazni magánemberre ( míg a telek létezik , idő korlátozás nélkül ) és milyen esetekben alkalmazható az egyösszegű megváltás díj , hol lehet erre hivatkozási példát találni ? A fellebbezésre 15 napom van , ezért gyors válaszát kérném.
Köszönettel Rózsa.

Kedves Rózsa!

A többlethasználati díj esetében a szakértő megállapításait lehet vitatni, amennyiben az összegszerűségében eltúlzott. A bíróság a szakértő megállapításait mérlegeli, a szakvélemény kiegészítését rendelheti el, de új szakértőt is kirendelhet. Ha jól értem az Ön esetében elsőfokon már ítélet született, így a fellebbezésében szükséges lesz kiemelni, hogy a szakértő által megállapított díjszabás alaptalan. Egyösszegű megváltást a közös tulajdon megszüntetésekor lehet alkalmazni, de annak sem lenne akadálya- a másik fél együttműködése esetén- , hogy Önök egymás között így megegyezzenek.
Az ügyben a Polgári törvénykönyv közös tulajdonra vonatkozó rendelkezései között talál szabályokat.


Tisztelettel
dr.Fördős Péter ügyvéd
http://www.drford.hu

Közösségi oldal: