• Katalin 9234 számú kérdése
  • 2005-12-12

Tisztelt Ügyvédúr az alábbiakban kérném segitő tanácsát.

1986-ban szüleim elváltalk. Édesapám újra nősült és született egy közös gyermekük. 2004 januárjában édesapám elhunyt. A hagyatéki eljárás során az édesapám és a márosdik felesége tulajdonában lévő kertes családiházas ingatlan apai részét a mostohat estvéremmel fele-fele arányban örököltük. Én most 21 éves vagyok, a mostoha testvérem kiskorú. A hagyatéki eljárásban az ingatlan értékében már megállapodás történt a közjegyző és az özvegy között, amikorra én a megbeszélt időpontban megjelentem a hagyatéki eljárás lefolytatásához. Igy a hagyatéki határozatból értesültem, hogy az egész ingatlant 894.290 Forint értékben vették jegyzőkönyvbe. Ezen értékből az egyéb (temetési) költségek levonása után a rám eső rész 143.418 Forint összeg lenne. Eddig nem is foglalkoztatott az ingatlan értéke mivel az özvegy az özvegyi jogot bejegyeztette az ingatlanra, és az tudtommal erősebb mint a tulajdonjog. Az özvegy az ingatlan felújitása, karbantartása cimén költségtéritést követel tőlem, ugyanakkor a tulajdonjog megszüntetése iránt keresetett nyújtott be a birósághoz. A fennti összeget kifizetné részemre. Az egyik szomszéd tájékoztatott hogy a szóban forgó ingatlant az özvegy 3 millió Forintért árulja.
A kérdésem a következő lenne:
Kérhetem-e a biróságot hogy az ingatlan értékét ne a hagyatéki eljárásban rögzitett összegen vegye figyelembe?
Kérhetem-e hogy a jelenlegi forgalmi érték alapján fizesse ki a részemet az özvegy?
Állag megóvásra követelhet-e költségtéritést tőlem holott nem is lakik az ingatlanban?

Tisztelettel várom válaszát.

Tisztelettel Katalin

Kedves Katalin!
A hagyatéki végzésben megállapított értéktől eltérően kérheti az ingatlan piaci árának megállapítását, és kérheti, hogy az Ön tulajdonrészének a megváltása ezen az összegen történjen.
Az állagmegóvás valóban a tulajdonosok és a hszonélvezők feladata, és ennek az arányos része a tulajdonost terheli, de fontos annak az elhatárolása, hogy mi minősül állagmegóvásnak és mi minősül a felújítást követő esetleges értékesítés szempontjából fontos, értéknövelő, vagy luxus beruházásnak.
Az özvegyi jog, mint használati jog, valóban erősebb, mint a tulajdonjog.

Tisztelettel
dr.Tóth László ügyvéd
Tel.: (30) 219-5579

Közösségi oldal: