Tisztelt Ügyvéd Úr!
2004-ben a férjem örökölt egy fél családi házat, miután anyósom meghalt. Azóta a sógorom lakik a házban, aki se kifizetni nem tudja férjem örökségét, sem eladni nem hajlandó (?!) az ingatlant.
A hagyatéki tárgyaláson természetesen férjem jelezte, hogy igényt tart az örökségre. Az örökösödési illeték férjemre eső részét természetesen fizetjük.
Szeretném megtudni, hogy:
Férjemnek van-e joga "bérleti díjat" szedni tőle addig, ameddig nem jut az örökséghöz? Ha erre nem hajlandó, bírósági úton tud-e ennek érvényt szerezni (visszamenőleg is), mivel véleményem szerint ez az egyetlen megoldása annak, hogy valamilyen úton-módon hatni tudjunk a sógoromra!
Abban az esetben, ha ezt sem fizeti, akkor az évek alatt összegyűlt összeg alapján átkerülhet-e férjem nevére az ingatlan (természetesen, ha eléri annak az értékét. Ebben az esetben mit kell figyelembe venni az ingatlan értékénél: a hagyatéki végzésen lévőt vagy a kereskedelmi értékét?)
Ki állapítja meg, hogy mennyi "bérleti díjat" kérhet?
Sógorom megteheti-e, hogy évekig lakik az ingatlanban anélkül, hogy a férjem részét kifizesse? Nekünk semmilyen jogaink nincsenek?!?
Férjem számára megtiltotta az ingatlanba való bejárást! (?) Ezt megteheti-e?
Milyen lehetőségek vannak, ha férjem minél előbb érvényt kíván szerezni jogainak?
Per esetén kinek kell fizetni az eljárási díjat?
Előre is köszönöm segítségét?
Üdvözlettel: Mara