• Tünde 9278 számú kérdése
  • 2005-12-14

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A férjem első házasságából született egy lánya aki most 33 éves. Kb. 15 éve vásárolt egy kertes házat amihez épített és szépen rendbe hozta. A lánya férjhezmenés után kb. 6 éve ajándékba kapta ezt a házat. 3éve viszont kiderült DNS vizsgálattal alátámasztva , hogy a lány nem az ő gyereke. A mi közös családunk (iker lányok) most lesznek 2 évesek. A kérdesem az lenne, hogy kötelezhetjük e őket hogy fizessé ki a házat, holott már ők is költöttek rá és építettek hozzá.
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel: Tünde

Kedves Tünde!
Jelen esetben úgy gondolom a kérdés nem ennyire egyszerű. Itt ugyanis az ajándékozás a kulcs. Az ajándékozás kétoldalú jogügylet, és igen szigorú feltételekkel engedi meg a jogszabály az ajándékozónak az ajándék visszakövetelését. Az Önök esetében én az ajándék okául szolgáló feltevés végleges meghiúsulásában látok lehetőséget az ajándék visszakövetelésére. Mindenképpen a peren kívüli megállapodásnak kellene lenni az elősdlegesenk, azonban amennyiben peren kívül mégsem tudnak megegyezni, az ajándék visszakövetelését peres eljárásban lehet érvényesíteni. Tudniuk kell azonban, hogy ilyen jellegű követelés esetén a bizonyítási teher az ajándékot visszakövetelő ajándékozót terheli. Eredményes pervitel után a tulajdonjog fog az ajándékozóra visszaszállni azzal, hogy el kell számolni majd a megajándékozott által ráfordított költségeket is.
Tisztelettel
dr.Óvári Judit ügyvéd
http://www.ovari.hu

Közösségi oldal: