• Erika 9288 számú kérdése
  • 2005-12-15

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám nővére meghalt,így az ő ingatlanát( mivel gyerek nem volt) édesapám örökölte tulajdonjogilag.De nővére az élettársának haláláig tartó haszonélvezetet adományozott szerződésben. Most meghalt az élettárs is,de az ingatlant teljesen tönkretette,nem gondozta,lelekta,szinte romokban hever.Sőt nem fizette a rezsit sem(gáz, villany,csatorna,víz stb) amit ráterheltek az ingatlanra 1 millio ft értékben. Szeretnénk eladni az ingatlant,lenne rá egy komoly vevő. A kérdésem az lenne,hogy köteles e a tulajdonos a nem általa felhalmozott hitelt megfizetni,vételárból levonni( ha nem, milyen más mód van )valamint szerződéskötéskor mire kell ügyelni ilyen esetben. Elég e, ha az új vevő szerződésben magára vállalja ha mindenképp valahogy rendezni kell.
Várom válaszát,

Köszönettel, Várdai Erika

Tisztelt Erika!

Az eladó kötelessége az ingatlan tehermentesítése, amely jelenti a felhalmozódott számlatartozások kiegyenlítését is.
A gyakorlatban ezt akként szokták megoldani, hogy a foglalóként átvett összegből az eladó kifizeti ezeket vagy a szerződésben megjelölik, hogy milyen terhek/tartozások vannak az ingatlanon, és azt az összegeket a meghatározott vételár átadásakor majd beszámítják. A szerződést készítő és ellenjegyző ügyvéd természetesen ennek megfelelően készíti majd el az adásvételi szerződést.
A legcélszerűbbnek azonban azt tartom, ha az eladó intézkedik ezek megfizetéséről, hiszen a számlatartozások után késedelmi kamatot is kell fizetni, amelynek összege előre nem ismert és a későbbiekben ebből még viták lehetnek a felek

Tisztelettel
dr.Fazekas Attila ügyvéd
http://www.drfazekas.hu

Közösségi oldal: