• Ágnes 9360 számú kérdése
  • 2005-12-20

Tisztelt Úgyvédnő/úr!

Az lenne a kérdésem, 1. hogy , ha egy elvált kétgyermekes apa eltartási szerződést köt az egyik gyermekével, akkor a másik gyermeknek jár-e a köteles rész?

2. Az elajándékozott lakás halálozás esetén képezi-e az örökséget, vagy az teljes mértékben az ajándékozotté marad-e?

Válaszát előre is köszönöm!

Ági

Tisztelt Ágnes!
Az eltartási szerződés visszterhes megállapodás, így a tartás fejében adott vagyontárgy (pl. ingatlan) nem képezi alapját a kötelesrésznek.
A kötelesrész alapja: a hagyaték tiszta értéke, valamint az örökhagyó által élők között bárkinek juttatott adományok juttatáskori tiszta értéke. Az elajándékozott lakás tehát nem tartozik a hagyatékhoz, az az ajándékozotté marad, azonban az ajándékot a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani, ha 15 éven belül kapta.
Kötelesrész illeti meg az örökhagyó leszármazóját, házastársát, szülőjét, ha az öröklés megnyiltakor az örökhagyó törvényes örököse, vagy végintézkedés hiányában az lenne. Kötelesrész címén a leszármazót és a szülőt annak fele illeti, mint törvényes örökösnek jutna.
Nem tartozik a kötelesrész alapjához az örökhagyó által halálát megelőző 15 évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke.
A kötelesrész kielégítésére szolgál mindaz, amit a jogosult a hagyatékból bármilyen címen kap, továbbá amit az örökhagyótól ingyenesen kapott, feltéve, hogy azt a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani.
A kötelesrész kiadását a következő sorrend szerint lehet követelni:
1. Elsősorban a hagyatékban részesedő személyek felelnek.
2. A kötelesrésznek a hagyatékból ki nem elégíthető részéért az örökhagyó által a halálát megelőző 15 éven belül megadományozottak adományaik időbeli sorrendjére tekintet nélkül felelnek.
Tisztelettel
dr.Lehőcz Réka ügyvéd

Közösségi oldal: